Periton (Karın Zarı) Kanseri

Karın Zarı Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Karın içi bir tümörün ileriki aşamalara taşınmasıyla ortaya çıkan kanser türüne karın zarı kanseri denilmektedir.  Bazı durumlarda sadece karın zarından kaynaklanan tümörler karın zarı kanserine davetiye çıkarırken genellikle davetiye sebebi karın içinde yer alan bir organın yayılması sonrasında oluşan durumdan kaynaklanmaktadır. Karın zarı kanserine yakalanan hastalar genellikle doktora karında oluşan şişlik, bağırsakta yaşanan tıkanıklık ve ele kadar ulaşan kitleler gibi sorunlar için başvurur. Doktora bu şikâyetler için başvuru ardından hemen incelemeler yapılır ve genellikle durum karın zarı kanseri olarak sonuçlanır. Bu sebeple karın zarı kanserine sebep olan organların derhal incelenmesi gerekir. Yapılan incelemelerin ardından karın zarı kanserine hangi organın sebep verdiği veya da peritondan mı kaynaklandığı tanısı koyulur. Tanı koyulma işlemi ardından hastaya uygun tedavi yönteminin hangisi olduğu söz konusu olur.

Karın Zarı Kanseri Tedavisi

Karın zarı kanserinin tedavisi yapılırken tedavi ortamının mutlaka multi disipliner bir ortam olmasına özen gösterilmelidir. Öncelikli tedavi aşaması olarak gündeme kemoterapi (kimyasal tedavi) gelebilir. Bazı durumlarda ise direkt olarak cerrahi tedavi ilk aşama olarak tercih edilebilir. Asıl olarak tedavi yöntemi veya ilk aşaması tümörün cinsine bağlı olarak değişmektedir. Tedavi yöntemleri karın zarı kanserine yol açan organın hangi organ olduğunun, bu organın direkt karın zarında mı yoksa yumurtalıklarda mı olduğuna göre değişmektedir.

Karın zarı kanserinde asıl amaç karın zarındaki bütün tümörlerin çıkarılması isteğidir. Gözle görülür bir tümörün kalmaması hedeflenir. Söylenen bu işlem duruma göre mümkün olamıyorsa tümörün bu seferde 1 mm’den daha büyük olmaması hedeflenir. Bu işlemlerin ardından hastanın karnı ısıtılır ve kemoterapi yöntemi ile yıkanır. Karnı yıkanan hasta daha sonra yoğun bakıma alınır ve burada izlenir. Hastanın geçirmiş olduğu bu ameliyatlar çok büyük ve uzun süreli ameliyatlardır. Hasta ameliyat sırasında veya da ameliyat sonrasında bir takım komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilir. Bu durumda hastanın yaşama süresini ciddi oranlarda bazı tümörler bu tümörler özellikle mezotelyoma veya da apendikse yani apendise bağlı tümörler uzatabilmektedir. Bazen de hastada bulunan kalın bağırsak tümörleri de hastanın yaşam süresini iki katına kadar çıkardığı bilinmektedir. Bazı durumlarda da mezotelyoma adı verilen bir mesleki hastalık sonucu oluşan tümörler de hastanın yaşam süresini bazen 5 yıla kadar bazen de 7 yıla kadar uzatmaktadır.

Karın Zarı Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Her hastalıkta olduğu gibi karın zarı kanserinde de erken teşhisin yeri çok büyük önem taşımaktadır. Bazı hastalıklarda erken teşhis mümkün değildir ama karın zarı kanserinde erken teşhis mümkün olabilmektedir. Kişide karın içi kanser oluşmadan tedavi altına alınması sağlanabilir. Kişide karın zarı kanseri gelişmemesi için erken evrede müdahale edilmelidir. Çünkü lokal olarak oluşmuş olan bir kanser zaman geçtikçe karın zarının tamamına yayılacağından, yayılma gerçekleşmeden hemen önce tedavi edilmelidir.

 

Doç. Dr. Veysel Şal
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı